x
Download Free e-book with 13 Journey Healing Stories

Osloboď sa
k úplnému uzdraveniu,

miluj a ži naplno

O metóde CESTA

Cesta bola objavená svetovo uznávanou expertkou na liečbu tela a mysle, úspešnou autorkou v tejto oblasti Brandon Bays.

V roku 1992 bol američanke Brandon Bays diagnostikovaný tumor na maternici. Brandon mala mnohé znalosti a silnú vieru v prírodnú medicínu a holistickú liečbu. Využila všetko čo vedela o výžive, liečbe bylín, kineziológii, relaxáciach, riadených vizualizáciach, psychoneurologickej imunológii, neurolingvistickom programovaní, akupresúre a iridológii. A išla ešte oveľa ďalej, hlbšie. Brandon intuitívne načúvala múdrosti svojho tela a k prekvapeniu svojich doktorov sa kompletne vyliečila za necelých sedem týždňov. Bez absolvovania operácií a bez používania akýchkoľvek liekov. Na základe svojej vlastnej skúsenosti vyvinula metódu CESTA (The Journey).

CESTA je výsledkom neutíchajúcej práce Brandon na samej sebe, vychádza z vlastnej skúsenosti a pozorovaní. Brandon neustále vyvíja nové nástroje a objavuje nové možnosti. Pôvodnú prácu rozvinula do podoby, v ktorej dnes ovplyvňuje všetky oblasti života.

Cieľom organizácie Cesta je priniesť ľudstvu inovatívne, efektívne a trvalé techniky liečenia a osobného rastu. Cesta je zastúpená v USA, Kanade, Veľkej Británii a Európe, Indii, Austrálii a Južnej Afrike. Ponúka semináre osobnostného rozvoja a duchovné workshopy vo viac ako 44 krajinách po celom svete a širokú škálu online programov. Okrem Kevina a Brandon je v organizácií The Journey 20 kvalifikovaných prezentérov seminárov Cesty a približne 2.000 akreditovaných terapeutov, ktorí ponúkajú terapie Cesta individuálnym klientom po celom svete.

Doposiaľ priniesla metóda Cesta úžitok viac ako 1 miliónu ľudí po celom svete, ktorí jej nástroje efektívne využívajú vo svojich každodenných životoch.

Základy metódy CESTA

sú položené na znalostiach a štúdiách známeho endokrinológa Dr. Deepaka Chopra (úspešný autor viac ako 50-tich kníh, medzi inými "Sedem duchovných zákonov úspechu") a renomovanej molekulárnej biologičky doktorky Candace Pertovej (predstavenej vo filme "What The Bleep Do We Know?" a autorky knižky „Molekuly emócií"), ktorá pri mnohých príležitostiach hovorila na pôde amerického Kongresu o svojich prelomových objavoch a o vplyve, ktorý majú potláčané spomienky na naše bunky.

Jednoznačne dokázala, že kedykoľvek prežívame prudkú, silnú emóciu, ktorú potlačíme, alebo uzavrieme, dochádza v tele ku špecifickým biochemickým a elektromagnetickým zmenám. Tieto zmeny vplývajú na bunkové receptory, čím môže dochádzať k zablokovaniu vzájomnej komunikácie buniek v tele.

Ak tento stav pretrváva dlhšiu dobu, existuje zvýšené riziko rozvoja najmä chronických zdravotných problémov. Tie sa zväčša prejavujú v ranných štádiách na funkčnej úrovni. Časom bežne prechádzajú do štrukturálnych zmien, ktoré moderná západná medicína diagnostikuje ako konkrétne ochorenie.

Z CESTY sa následne stala silná zmes jedinečných nástrojov a jasného zistenia, že ľudský potenciál nemá hraníc.

Bežní ľudia, bez ohľadu na vzdelanie, pohlavie, pôvod, národnosť, kultúru alebo vek používajú Cestu aby úplne zmenili svoj život.

Ste pripravení na skutočnú zmenu, na slobodu? Odpovedajte si na nasledovné otázky:

  • Cítite v živote strach, obavy alebo stres spôsobený prácou, rodinou alebo zdravotným stavom?
  • Zasiahol vás mentálny alebo fyzický zdravotný problém?
  • Túžite po väčšom naplnení vo vzťahoch?
  • Obmedzujú vás pretrvávajúca demotivácia, únava, slabosť alebo depresia?
  • Odkladáte činnosti a povinnosti, bojujete s nerozhodnosťou, aj vtedy, keď na tom veľmi záleží?
  • Cítite sa v živote "zaseknutí", akoby ste nevedeli, ktorým smerom ísť a ako z toho von?
  • Aj veci zdanlivo bežné alebo osoby veľmi blízke vo vás dokážu vyvolať hnev a zúrivosť?
  • Láka vás objaviť svoj vlastný skutočný potenciál, svoju životnú cestu? Vo všeobecnosti ste spokojní s životom, no s trochou viac energie, zanietenosti, času, by ste radi žili naplnenejší, šťastnejší život?
  • Máte svoje životné ciele a vízie, no neviete ako sa k nim dopracovať?

Kto používa metódu CESTA?

Využitie metódy CESTA je veľmi široké. Na semináre chodia ľudia, ktorí vnímajú, že chcú svoj život posunúť o krok ďalej, o krok bližšie k šťastiu, k radosti, naplnenosti, k sebe samému. Niektorí ľudia majú fyzické problémy a ťažkosti ako sú chronické zdravotné problémy, chronická únava, chronické bolesti. V princípe častokrát ide o ľudí, ktorí už vyskúšali konvenčné metódy liečby a tieto nezabrali alebo sa nedostavil očakávaný výsledok. Nástroje CESTY im umožňujú posunúť sa ďalej na ceste k uzdraveniu. Iní majú problémy so spánkom, depresie alebo sa cítia apatickí či letargickí. Prichádzajú i ľudia s emocionálnymi problémami, ako sú návaly zlosti alebo precitlivelosť na kritiku či nízke sebavedomie. Ďalší zasa prichádzajú preto, lebo sa boja vystupovať na verejnosti, trápi ich opakujúce sa odkladanie úloh na neskôr, obavy či stres. Pre mnohých je zase dôvod to, že sa nedokážu vyrovnať s hlbokým žiaľom, či stratou blízkej osoby, alebo majú nejaký problém v sexuálnej oblasti, ktorý narúša ich intímny život alebo majú problém s počatím potomka.

Veľká časť účastníkov seminárov sú ľudia, ktorí cítia, že sú schopní dosiahnuť veľké veci, no niečo im v tom bráni, akoby sa skrývali v nejakej ulite, z ktorej nedokážu vyjsť a dosahovať hojnosť a úspech, ktoré si zaslúžia. Vnímajú, že sa v nich skrýva potenciál, ktorý nevedia prejaviť a pretaviť na úspech.

Ďalšia početná skupina ľudí, ktorí zažijú metódu CESTA, sú ľudia, ktorí svoj život celkom dobre zvládajú, sú zdraví, úspešní a život ich napĺňa. A pritom vnímajú, že existuje priestor na zlepšenie, že človek môže stále rásť a učiť sa. Úspech vyvoláva ďalší úspech a preto si uvedomujú, že musia rásť.

Preto aj tí najúspešnejší ľudia často prichádzajú na semináre CESTY, aby si raz za čas urobili akési „veľké upratovanie", aby získali ešte väčšiu slobodu, cítili sa živší a zdravší, vo vzťahoch, v práci alebo vo svojom vnútri. Prichádzajú aby boli ešte úspešnejší a žili lepší život v hojnosti materiálnej i duchovnej.

Využitie v praxi

Metóda CESTA sa v súčasnosti považuje za jednu z najúčinnejších doplnkových metód liečenia tela a mysle a využíva sa už vo viac ako 40 krajinách sveta. Je to uznávaná metóda, ktorú v Holandsku preplácajú zdravotné poisťovne, používa sa pri liečbe syndrómu vyhorenia, používajú ju lekári a psychológovia na celom svete, v centrách liečby rakoviny, závislostí, pri problémoch so stravovaním, obezite, anorexii, v centrách alternatívnej medicíny, vo väzniciach, vo firmách ako nástroj vedomého couchingu manažmentu. V Kanade si nástroje CESTY osvojilo ministerstve spravodlivosti, v Izraeli adoptovali niektoré nástroje CESTY v rámci oficiálnej výučby stanovenej Ministerstvom školstva, v Indii sa liečia deti v sirotincoch z tráum, kvôli ktorým nemôžu zavrieť oči v noci, v Afrike, Kanade a Austrálii sa využíva hojne pri pomoci domorodému, dnes často utláčanému, obyvateľstvu, atď.

A samozrejme - a to hlavne - využívajú ju bežní ľudia na pomoc sebe a blízkym s problémami, ktoré život prináša. CESTA má skutočne mnohostranné využitie vo všetkých oblastiach života.

Kniha CESTA je bestsellerom a predalo sa jej viac ako milión kusov, bola preložená do 24 jazykoch a vydaná v 30 krajinách sveta.

CESTA a viera

CESTA nie je viazaná žiadnym náboženstvom a zároveň žiadne náboženstvo nevylučuje. Ultimátnym účelom CESTY je objavenie samého seba, vlastného autentického „JA“. CESTA nemení nič – žiadne z našich presvedčení či samotnú vieru – pokiaľ nám tieto v živote zdravo slúžia. Používaním nástrojov metódy Cesta, človek odhaľuje svoje skutočné ja, teda neobmedzený potenciál, ktorým každý z nás vo svojej podstate je.

Metóda odhaľuje pravdu skrytú v nás a tým prirodzene odchádzajú mnohé nezdravé podprahové „programy“, ktoré nás v živote limitujú, či priam sabotujú. Učí nás pracovať s našimi emóciami. Rovnako ako pri fyzickej práci, tak aj pri práci s vlastnými pocitmi ide o postupný proces učenia sa. Konkrétne zmeny v živote – či už na zdraví, vzťahoch, matérii alebo v ostatných oblastiach – sa uskutočňujú prirodzeným tempom, ktoré je u každého z nás individuálne.

Cesta je rozšírená v mnohých krajinách, v ktorých dominuje katolícka viera, napríklad v Rakúsku, Nemecku či Taliansku, no tiež v krajinách s iným vierovyznaním, ako sú Izrael, Singapur, Južná Afrika a aktívne ju používajú napr. aj domorodé kmene v Kanade či Austrálii.

Prezentéri CESTA na Slovensku

Brandon Bays

Kevin Billett

Dorothe Trassl

Arnold Timmerman

Bohdana Nádas