Zastavte sa!, časopis Eurotelevízia

Rýchla doba neznamená len nové možnosti, ale i riziká, ktoré toto nové životné tempo so sebou prináša. Neustále sa snažíme posúvať, pričom sami seba nevedomky stresujeme.
Zdroj: Eurotelevízia
Dátum: marec 2016



Slovo stres už je zakorenené do našich bežných slovníkov a skloňuje sa najmä s rozličnými zdravotnými komplikáciami, ktoré spôsobuje. Stres môže negatívne ovplyvňovať nielen nás, ale i naše vzťahy, či pracovné výkony. Vystresovaný človek býva častokrát unavený, podráždený, nespokojný a toto sa odzrkadľuje i v jeho správaní. Prečo je tomu tak? Prečo sa necháme strhnúť rýchlym životným tempom natoľko, že zabudneme žiť v prítomnosti?

Keď nám život preteká pomedzi prsty

Stalo sa vám niekedy, že ste nasadli do auta a zrazu ste boli vo svojej cieľovej destinácii? Naše telo nás ako autopilot dostalo až na miesto kde sme chceli byť avšak samotnú cestu si nepamätáme... Takto to býva častokrát aj v živote. Sme natoľko zameraní na to čo bude, na samotný cieľ, až nám cesta ako taká unikne. Náhlime sa za budúcnosťou alebo sa denne vraciame k tomu čo sa udialo v minulosti. Ako by bolo vždy jednoduchšie žiť všade len nie tu a teraz.

Vieme sa vôbec zastaviť?

Život je tu a teraz. Minulosť sa už stala. Prečo hľadať odpovede na milión otázok, ktoré vám víria hlavou? Oplatí sa tráviť čas hľadaním odpovedí na otázky čo sa mohlo stať inak, či sa snažiť dozvedieť od veštkýň a vediem čo sa stane a zaručene vás neminie? Žijeme tu a teraz. Len to je skutočnosť. Pôda pod nohami, vzduch okolo, farby, tiene, hudba... Zastavme sa a vychutnajte si čaro okamihu, ktorý už viac nebude. Minulosť je už za nami a budúcnosť sa pravdepodobne odohrá inak ako v našich predstavách, ktoré poháňajú naše obavy, či doposiaľ nenaplnené túžby.

Ako bojovať voči stresu

Proti stresu najúčinnejšie zabojujete ak sa vám podarí ukradnúť si trošku času len pre seba. Prejdete sa po prekrásnej prírode, kde môžte voľne a najmä z zhlboka dýchať. Doprajete si relaxačný večer s obľúbeným jedlom a vaňou a prekrásne voňajúcim olejom. Vyberiete sa s partnerom do divadla alebo sa len tak prejdite do galérie a z plných dúškov nasávajte umenie. Doprajte si krásu okolo vás a najmä činnosti, pri ktorých budete žiť tu a teraz. Akékoľvek zážitky, pri ktorých si budete vychutnávať každú minútu, bez toho, aby ste plánovali čo budete mať zajtra na večeru a či stíhate všetko v práci.

S pokojom idú veci ľahšie

Je známe, že vystresovaní ľudia sú náchylnejší robiť chyby. Neškoďme tak sami sebe a neohrozujme svoje vzťahy či prácu tým, že sa unavení a nespokojní doženieme na pokraj vlastných síl. Ak cítime, že je čas na oddych, doprajme si ho. Telo si dokáže vypýtať čo potrebuje, preto ak vieme, že je ten správny čas zastaviť sa a zhlboka nadýchnuť, spravme tak!
Život nie je len o neustálom sa naháňaní za novým a novým cieľom. Je to predovšetkým cesta, práve tá by mala byť našim cieľom. Neukráťme sa o veci naokolo, ktoré kvôli vysokému životnému tempu neuvidíme. Zastavme sa a otvorme oči.

Holandská vláda ponúka štátnym zamestnancom absolvovanie terapie Cesta aby im tak pomohla zmierniť stres spojený s prácou a syndróm vyhorenia a deje sa tak so skutočne výnimočnými úspechmi.

Počet ľudí, ktorí na vlastnej koži zažili syndróm vyhorenia z roka na rok rastie. Tento fakt súvisí so stále sa zvyšujúcim pracovným nasadením i honbou za povýšením, uznaním, či úspechom v zamestnaní. Ako ale rozoznáme, či aj nám tento rýchlosašíriaci syndróm hrozí?

Syndróm vyhorenia často súvisí s prepracovanosťou a intenzívnym pracovným nasadením. Objavuje sa však aj pri ľuďoch, zamestnaných dlhodobo na stálej pozícii. Jeho asi najčastejším spúšťačom je stres. Nadmerný stres, ktorý však prekročí hranicu užitočnosti a dlhodobo vyčerpáva človeka má za následok pocity únavy, prázdnoty a môže viesť až k vážnej depresii. Medzi jeho hlavné príznaky patrí frustrácia, strata motivácie, či znížená starostlivosť o vlastný zovňajšok.

Výskumy ukazujú, že k syndrómu vyhorenia majú väčší sklon muži. Zo skúseností viacerých lekárov vyplýva aj to, že častejšie tomuto syndrómu prepadajú slobodní, nezadaní jedinci. Zdravý rodinný život a domáca pohoda teda pred pocitom vyhorenosti výrazne chránia. Okrem rodiny sú však aj iné spôsoby ako stresu predchádzať a ako sa s ním naučiť pracovať.
Stres a syndróm vyhorenia sú na rebríčku chorôb 21.storočia na vysokých miestach a dvojica terapeutov Cesty v Holandsku pomáha štátnym zamestnancom a zamestnancom súkromných firiem zotaviť sa a vrátiť sa do zamestnania po absencii spôsobenej stresom alebo syndrómom vyhorenia. V roku 2008 Barbara Kok a Victor Overmars založili The Burnout Poli, liečebné centum vo Voorburgu, ktoré získalo zmluvu so všetkými ministerstvami holandskej vlády na terapie Cesta pre ich zamestnancov, ktorí trpia syndrómom vyhorenia alebo inými ochoreniami súvisiacimi s pracovným stresom. Centrum ponúka liečbu založenú na troch pilieroch: mentálny koučing, emocionálna terapia a fyzické cvičenia vykonávané osteopatom. Emočná terapia je založená na metóde Cesta, a je to práve táto terapia, ktorá tvorí skutočný rozdiel medzi tým čo pomáha v ich centre a tým čo môžu ponúknuť konvenčné typy liečby. Skutočne obrovské výsledky dosahujeme v relatívne krátkom čase podľa terapeutov: „Čas na zotavenie je krátky a nie sú žiadne známky vrátenia sa ochorenia.“ Dvanásť štátnych inštitúcii ponúka teraz svojim zamestnancom balíček troch terapii a k tomu sa pripájajú ďalšie inštitúcie a komerčné firmy naprieč celým Holandskom. „Zistili sme že u zdravotných problémov súvisiacich so stresom terapie prevádzané len rozhovorom s klientom nemajú dostatočný efekt“ vravia terapeuti metódy Cesta Barbara a Victor. Ak sa chcete skutočne uzdraviť, musíte nájsť základné príčiny ktoré vám vyvolávajú stres a odstrániť ich na skutočne hlbokej úrovni, čo dovoľuje následne trvalé a stabilné zdravotné výsledky.“ dodávajú. Ľudia zažívajú skutočne nádherné osobné oslobodenie a uvoľnenie. Umožní im to nie len sa vrátiť do zamestnania ale cítiť sa aj spokojný a šťastný a v spojení so samým sebou.“

Syndróm vyhorenia, pracovná únava, či pocit prázdna. To všetko sú fenomény, s ktorými sa v dnešnej spoločnosti stretávame stále častejšie. Cesta je „cestou“ ako si s nimi poradiť a zachovať si vnútorný pokoj a nadhľad.