Začal som počúvať vlastné pocity, časopis Slovenka

Spoznal úspech, dostatok peňazí, cestoval, stal sa spolumajiteľom siete firiem s medzinárodnými aktivitami...
Aby všetko fungovalo, bežne pracoval osemnásť hodín denne. Bol šťastný? Dnes vie, že zaplatil krutú daň. No ako hovorí Michal Andrejco, všetko malo svoj zmysel. V súčasnosti vedie kliniku Medante, prvú kliniku celostnej medicíny na Slovensku a spoluorganizuje semináre metódy cesta po celom svete.

Váš príbeh je ako z filmu. Po skončení školy sa vám nesmierne darilo a mnohí vám mohli závidieť skvelý štart a navonok „sladký“ život. Čo všetko sa za tou pozlátkou skrývalo?

Viedol som skutočne aktívny život. Necelý rok po škole som naskočil do rozbehnutého biznisu s medzinárodnou distribúciou špecializovaného zdravotníckeho materiálu. Podarilo sa nám získať exkluzívne predajné práva, na v tom čase unikátne produkty – srdcové implantáty na odstraňovanie vrodených srdcových defektov. V praxi to bol prevrat, pretože namiesto veľkej otvorenej kardiochirurgickej operácie na srdiečku malého pacienta bolo zrazu možné použitím katetrizačných techník odstrániť srdcové defekty bez nutnosti otvárať hrudník. Pre amerického výrobcu sme boli zaujímaví najmä tým, že sme dokázali pokryť 25 stredo a východoeurópskych krajín, vrátane Ruska. Špičkoví lekári z Detského kardiocentra v Bratislave školili svojich medzinárodných kolegov a ja som mal hŕstku kolegov, s ktorými som zastrešoval komplexnú operatívu. Vysoké pracovné nasadenie mi vyhovovalo. Hovoril som dobre po anglicky a nemecky, učil som sa po rusky, často som cestoval. Dosahovali sme obchodné úspechy a príjmy boli bez pochýb zaujímavé.


Slovenka: Začal som počúvať vlastné pocity

Nastal však vážny zlom – o slovo sa prihlásilo zdravie. Navyše, od detstva ste trpeli astmou, čiže lieky a lekári vás sprevádzali od malička. Aké ďalšie, resp. iné problémy nastali?

Boli sme naivní a ľahostajní k detailu. Biznis v Rusku rástol príliš rýchlo a medzi partnermi mal každý na vec vlastný názor a v napätej situácii došlo súbežne k rozpadu ruského i slovenského tímu. Spustil sa lavínový efekt a v priebehu krátkeho času bolo po biznise. Dorazil môj budíček. Rozplynuli sa povrchné predstavy o čiernobielom svete. Materiálne sny sa premenili na ilúziu. Poctivý, no rýchlokvasený podnikateľ – manažér narazil na zónu neznáma. Zdravotné problémy na seba nenechali dlho čakať. Prvé problémy sa prejavili po niekoľkých týždňoch života v totálnom strese a emočnom vypätí, s ktorým som si vôbec nevedel rady. Zhoršilo sa mi dýchanie a nastali tráviace ťažkosti. Zo dňa na deň som strácal kilogramy, za necelé štyri mesiace takmer tridsať. Pribudlo množstvo potravinových intolerancií. Lekári mi diagnostikovali chronicky zapálený žalúdok, tenké i hrubé črevo, polypy na žlčníku a jeho funkčnú poruchu.

Dá sa to povedať aj tak, že vlastné telo vám naznačilo, že dovtedajšia cesta nebola správna? Čo sa udialo a čo ste urobili vy?

Telo so mnou hovorilo po celý ten čas.Dnes to viem.Rovnako aj dôvody, pre ktoré k náhlemu zvratu v mojom živote došlo. Skladačka sa po rokoch poskladala. Vtedy som však nemal šancu vnímať celkový rozmer problému. Moje prvé kroky smerovali ku klasickým lekárom. Bolo to jediné, čo som poznal, jediné, čomu som dôveroval – systém modernej medicíny. Navštívil som mnoho odborníkov. Závery sa veľmi nelíšili. V priebehu dvoch rokov som podstúpil desiatky vyšetrení, všetko, čo moderná medicína v tom čase ponúkala. Čo nebolo dostupné na Slovensku, bolo v Česku, Rakúsku či v Rusku.Na lekára som hľadel ako na autoritu, očakával som od neho pomoc. Neuvedomujúc si, že po celý čas držím opraty pevne len vo vlastných rukách, som dobrovoľne v tom období podstúpil aj eradikáciu Helicobactera Pylori osem ráz! Zo začiatku sa mi na nejaký čas polepšilo, no bez zmeny životných postojov som o pár týždňov bol opäť na gastroskopii. Postupne sa začali prejavovať vedľajšie účinky farmakoík. Návaly panického strachu, sústavné – rok trvajúce – nevoľnosti, insomnia ma dohnali k psychiatrovi. Antidepresíva boli už len ďalšou povinnou jazdou.

Čo sa udialo, že nastala veľká zmena?

Pamätám si, ako počas jednej katastrofickej noci plnej strachu z toho, čo sa to so mnou deje, som zachytil tichučké vnuknutie v podobe otázky: čo ak sa to nedeje náhodne, čo ak to celé má pre mňa zmysel? Racionálne som si to nevedel vysvetliť, no ešte v tú noc sa začala nová etapa môjho života. Po dvoch rokoch pátrania po odpovediach na poli modernej medicíny sa predo mnou otvoril svet tzv. alternatívnej medicíny. Zmenil som radikálne stravu. Skúsil množstvo hladoviek a doslova experimentoval s detoxikačnými kúrami. Čítal som našu i zahraničnú literatúru. Stretol sa s autormi, lekármi i nelekármi. Uchvátila ma urinoterapia, tradičná čínska medicína. Pomohla mi homeopatia a biorezonancia, bylinné preparáty. Netrvalo dlho a vysadil som všetky lieky, ktoré som užíval. A môj stav sa postupne zlepšoval. Zlom nastal, keď som si uvedomil, že fyzické problémy sú poslednou úrovňou manifestácie problému, ktorý začína na inej úrovni. Kde? Chvíľu som si myslel, že v hlave. Konečne som prestal pátrať po odpovediach len na úrovni telesnej. To bolo obdobie NLP (neurolingvistického programovania), pozitívnych vizualizácií, modlitieb. Pokračoval som modalitami ako terapia emocionálnej slobody, Hooponopono, rodinnými konšteláciami a kineziológiou. Fascinoval ma svet duchovných princípov, až sa mi do ruky dostala kniha Cesta.

Našli ste sa? Ako teraz hľadíte na život, čo vám dáva a čo mu dávate vy?

Bola to práve Cesta od Brandon Bays, ktorá ma definitívne naviedla „domov“. Do sveta emócií, ktorý je základným systémom všetkých fyzických ochorení. Vďaka tejto fascinujúco jednoduchej, no komplexnej metóde som krok po kroku začal spoznávať, kto naozaj som, čo ma napĺňa, aké sú moje silné a slabé stránky, našiel som vlastné vnútorné životné hodnoty, ktoré viac neviem vypnúť, len ich vnímať a podľa nich konám. Zažil som, že „ja“ je len ilúzia. Vnímam vlnu života, na ktorej sa snažím surfovať. Viem, že čím menej životu stojím v ceste, čím menej je prítomné „moje ja“, tým naplnenejší pocit zažívam, tým elegantnejšie sa veci vyvíjajú. A chápem, že do konca mojich dní sa budem s mojím „ja“ stretávať a prijímať ho v plnom objatí.

Od roku 2012 vediete prvú kliniku celostnej medicíny u nás. Čím ste sa inšpirovali pri jej zakladaní? Čo znamená spojenie celostná medicína?

Medante je môj vlastný príbeh. V roku 2012, štvrtý rok po budíčku, som si prvýkrát položil otázku, ako si môžem všetko to uvedomenie nechať pre seba? Spávať mi nedala predstava, že by som pomohol ľuďom ako ja, skrátil ich behanie od lekára k lekárovi, tým, že by som vytvoril miesto, kde by spoločne pracovali lekári modernej i terapeuti alternatívnej medicíny. Kde by bol prirodzený celostný pohľad na človeka, na pacienta bol dostatok času. Telo by bolo posudzované ako celok, v ktorom všetko súvisí so všetkým. A celkom zásadnú úlohu by zohrávali myseľ a emócie, ktorým by bol venovaný rovnako podstatný priestor práve v adresovaní základných príčin zdravotných problémov.

Klienti s akými problémami k vám chodia, čo im viete poskytnúť?

Tým, že v Medante sa zaoberáme diagnostikovaním a liečbou bolesti a zároveň akútnymi, no najmä chronickými zdravotnými problémami, nájde u nás pomoc široké spektrum klientov. Od športovcov či ľudí s problémami pohybového aparátu, pred a pooperačné stavy, bolesti chrbtice, svalov, šliach, kĺbov, kostí, cez pacientov s tráviacimi ťažkosťami, imunologickými, gynekologickými, kardiologickými zdravotnými problémami po pacientov onkologických či napríklad trpiacich dlhoročnými depresiami. Podstatné je uvedomiť si, že modality ako terapia Cesta či homeopatia (na Slovensku nezmyselne očierňovaná), tradičná čínska medicína (TČM), ruská fytoterapia či nutričná poradňa sa primárne zameriavajú na liečbu celého človeka, ich cieľom je celkové zdravie na úrovni fyzickej, mentálnej i emocionálnej – samotná symptomatika je len jedným z indikátorov diagnostiky.

Buďme praktickí: prídem k vám s tým, že mám roky zažívacie ťažkosti. Vyšetrenia u viacerých lekárov mi nepohodu zmiernili, no neodstránili. Aký bude postup na vašej klinike?

Absolvujete 45-minútovú vstupnú konzultáciu, kde náš odborník odporučí postup liečby. Vždy individuálne podľa pacienta, pričom, ak by išlo o tráviace problémy – riešenie prichádza cez kombináciu výživovej poradne a terapie Cesta, prípadne TČM, homeopatie alebo ruskej fytoterapie.

Ide teda najmä o to, aby sme si začali rozumieť s vlastným telom a začali ho počúvať?

V princípe áno. Brandon Bays, autorka terapie Cesta hovorí, že telo je barometer „duše“. Ja ľuďom, ktorí veria na existenciu „duše“, „mojej“ a „tvojej“ „duše“, hovorím, že telo je podvedomie, ktoré nevie klamať. Telo vždy len reaguje. Cez telo máme všetci prístup k vnútornému svetu emócií, kde ležia odpovede k dokonalému zdraviu i trvalému pocitu vnútorného pokoja či naplnenia. Je to jednoduché a predsa proces komunikácie s vlastným telom je pre mnohých z nás tým vôbec najťažším. Mne osobne v tomto podala pomocnú ruku práve terapia Cesta, ktorej nástroje využívam denno denne v každej oblasti vlastného života – či už je to rozvoj Medante, moje zdravie, výchova detí či partnerský život.

Zdroj: Slovenka