Za naše choroby môžu emócie, časopis Liečiteľ

Spoznal úspech, dostatok peňazí, cestoval, stal sa spolumajiteľom siete firiem s medzinárodnými aktivitami v sektore moderného zdravotníctva.
Aby všetko fungovalo, bežne pracoval osemnásť hodín denne.Úspešný biznismen Michal Andrejco (36) kedysi rozmýšľal len pragmaticky. Potom však prišli zdravotné problémy, ktoré ho posielali od dverí jedného lekára k druhému. Diagnózy sa nabaľovali, až kým sa nezrútil. Vtedy si povedal „dosť!“ a obrátil sa k alternatívnym formám liečby.

Dospel k terapii Cesta, ktorá tvrdí, že zablokované emócie sa prejavujú na bunkovej úrovni a spôsobujú nám chronické choroby. Vďaka terapii im však vieme dať voľný priebeh a zbaviť sa ich.

V súčasnosti vedie kliniku Medante (www.medante.sk), súkromnú polikliniku s celostným prístupom ku zdraviu, prvú svojho druhu na Slovensku a spoluorganizuje semináre metódy Cesta.

Založili ste kliniku celostnej medicíny. S akým zámerom?

Chcel som poskytnuť ľuďom riešenia, ktoré som ja hľadal a nenašiel a ktoré mi ultimátne pomohli vyzdravieť. Celostná medicína spája modernú a alternatívnu medicínu. Alternatívna je u nás zastúpená metódou Cesta, tradičnou čínskou medicínou, homeopatiou aj fytoterapiou tradičnej ruskej medicíny. Nutričná poradňa je samozrejmou súčasťou. Cieľom je riešiť najmä chronické ochorenia, s ktorými si moderné lekárstvo väčšinou nevie rady. Zameriavame sa na samotné príčiny zdravotných problémov. Symptómy vnímame ako indikátory pri stanovení správnej diagnózy.


Ako ste sa k nej dostali?

Sám som bol pacient. Pravidelne som užíval medikamentóznu liečbu. V roku 2009 som sa dostal do veľkého stresu v živote, zo dňa na deň som strácal kilogramy, za necelé štyri mesiace takmer tridsať. Pribudlo množstvo potravinových intolerancií. Lekári mi diagnostikovali chronicky zapálený žalúdok, tenké i hrubé črevo, polypy na žlčníku a jeho funkčnú poruchu. Bol som v tom čase celiatik, mal som astmu, množstvo alergií. Liečil som sa, no k zásadnému zlepšeniu neprichádzalo.

Boli vám blízke alternatívne spôsoby liečby?

Dovtedy nie. Našiel som sa v medzinárodnom podnikaní, no potom mi padol obchod v Rusku, ktorý kaskádovito ovplyvnil ostatné biznisy. Podviedol ma obchodný partner. Bol som v strese a zdravotne som sa z toho zložil. Nepripúšťal som si emocionálnu stránku veci. Potláčal som vlastné pocity. Moje prvé kroky prirodzene smerovali ku klasickým lekárom. Bolo to jediné, čo som poznal, jediné, čomu som dôveroval – systém modernej medicíny. Navštívil som mnoho odborníkov. Závery sa veľmi nelíšili. V priebehu dvoch rokov som podstúpil desiatky vyšetrení, všetko, čo moderná medicína v tom čase ponúkala. Čo nebolo dostupné na Slovensku, bolo v Česku, Rakúsku či v Rusku. Na lekára som hľadel ako na autoritu, očakával som od neho pomoc. Neuvedomujúc si, že po celý čas držím opraty pevne len vo vlastných rukách.

Vlastné telo vám naznačilo, že dovtedajšia cesta nebola správna? Čo sa udialo a čo ste urobili vy?

Telo so mnou hovorilo po celý ten čas. Dnes to viem. Rovnako aj dôvody, pre ktoré k náhlemu zvratu v mojom živote došlo. Skladačka sa po rokoch poskladala. Vtedy som však nemal šancu vnímať celkový rozmer problému. Dobrovoľne som v tom období podstúpil aj eradikáciu Helicobactera Pylori - osem ráz! Zo začiatku sa mi na nejaký čas polepšilo, no bez zmeny životných postojov som o pár týždňov bol opäť na gastroskopii. Postupne sa začali prejavovať vedľajšie účinky farmakoík. Návaly panického strachu, sústavné – rok trvajúce – nevoľnosti, insomnia ma dohnali k psychiatrovi. Antidepresíva boli už len ďalšou povinnou jazdou. Pamätám sa – bol to presne mesiac života s nimi a niečo sa vo mne prebralo, uvedomil som si, že takto žiť nechcem. Zo dňa na deň som spravil rázne rozhodnutie, lieky zahodil a začal experimentovať na poli alternatívnej medicíny. Prešiel som si všetkým čo bolo na trhu dostupné. Od dedinských bylinkárov a ľudových liečiteľov, cez tradičnú čínsku a ruskú medicínu, homeopatiu, hladovky a množstvo detoxikačných kúr, urinoterpiu, biorezonanciu, EAV diagnostiku, až po rodinné konštelácie, regresnú terapiu či kineziológiu. Nejáky čas som aplikoval techniky ako Ho’oponopono, EFT, SRT. Spravil som si kurzy Himalaya Reiki a Yuen metódy. Všetko viac či menej zaujímavé metódy. No žiadny z nich sa skutočne naplno nesústredila na prácu s vlastnými emóciami.

Prečo práve metóda Cesta?

Založila ju Brandon Bays na základe vlastnej skúsenosti (Američanka, ktorá sa dokázala sama vyliečiť z nádoru, pozn. red.). Moderná medicína je fantastická v diagnostike, ale zlyháva v terapii najmä chronických ochorení. Metóda Cesta sa sústreďuje na prácu s emóciami. Pokladáme ich za koreň fyzických ochorení. Ide o zadržané a blokované emócie.

Ako to funguje?

V zásade vám dovolí vracať sa do neprežitých spomienok v minulosti, často potlačených tak, že sa vrátite až do detstva. Terapia mi umožní prežiť spomienku emocionálne, čím z tela dostávam von koreň chronického ochorenia.

Ako sa pocity prejavujú na našom tele?

Emócie bežne rozdeľujeme na dobré a zlé. No nič také neexistuje. Emócia je vo svojej podstate energia, ktorá cez telo prechádza, a nie je dobrá ani zlá. Prejavuje sa na biochemickej úrovni, aj elektromagnetickej úrovni cez vlnenie.

Je to vedecky potvrdené?

Fundovaní lekári aj vedci najmä v USA skúmajú biochemický vplyv emócií na úrovni peptidov, aminokyselín. Zisťujú, akým spôsobom zablokované emócie, neodpustenie, chronický hnev či smútok spôsobujú zmenu na funkčnej a následne na štrukturálnej tkanivovej úrovni a spôsobujú potom to, čo moderná medicína nálepkuje nejakým ochorením. Povedzme v mojom prípade napr. asthma bronchiale alebo celiakia. A predpisuje medikamentóznu liečbu, ktorá má za cieľ potlačiť symptóm, prip. odporúča dietetické obmedzenia.

Ako vyzerá liečba?

Terapeut vám na sedení povie, čo sa bude diať. Má to istý postup. Zatvoríte oči, aby ste sa dokázali lepšie sústrediť na seba. Ideme do meditácie, mením tón a rýchlosť hlasu, a vy začnete prirodzene vnímať svoj vnútorný svet, spomienky, témy. Vizuálny typ vidí. Auditívny počuje a potrebuje počas sedenia viacej rozprávať. Kinestetický typ potrebuje viacej času na cítenie svojho tela, priestoru, ktorý počas sedenia intenzívne vníma. Otvárate sa minulosti až do momentu, ktorý je zodpovedný za vaše terajšie fyzické či psychické problémy alebo stagnáciu v živote. Vieme týmto spôsobom jednoducho a bezpečne adresovať naozaj široké spektrum mnohých bežných diagnóz. Či už ide o problémy tráviaceho, dýchacieho traktu alebo srdcovo-cievnu a obehovú sústavu, od migrén po onkologické ochorenia. Ja už roky nereagujem problematicky na lepok. Lokálne kortikoidy v spreji na astmu neužívam 7 rokov a nemám žiadne problémy. Alergie sa výrazne zmiernili a celkovo sa cítim fit ako nikdy predtým. Kolega sa takto vyliečil z ulceróznej kolitídy. Kolegyňa úspešne skoncovala s bulímiou. Na sedeniach som mal ľudí s depresiami, vzácnymi ochoreniami, neoperovateľnými nádormi na mozgu, no aj ženy, ktorým sa nedarilo otehotnieť a dnes sa tešia zo svojich detí. Spektrum je naozaj široké a terapia účinná, pretože principiálne vždy adresuje podstatnú úroveň, kde leží koreň problému – emocionálnu.

Koľko takýchto sedení je potrebných?

Záleží na konkrétnom prípade. Napríklad 6-ročnému chlapcovi, ktorý sa v noci pravidelne pocikával, stačilo jedno sedenie. Mal strach zo silnejšieho prejavu svojho otca. Len čo pochopil, že ide o prejav lásky, čomu každé dieťa rozumie, začal sa cítiť bezpečne a prestal sa pocikávať. Ja som absolvoval sedení takmer 40.

Funguje terapia u všetkých?

Áno. Pravidelne som vo vlastnej terapeutickej praxi počúval názory ako „ja to nedám“, „mám problém uvoľniť sa“, „neviem cítiť vlastné pocity“ atď. Dobre si pamätajúc na vlastné začiatky, ktoré boli úplne identické a sprevádzané vlastnou skepsou a silnou nedôverou, vždy klientovi vysvetlím, že táto reakcia je bežná a úplne v poriadku. Pokiaľ človek príde sedenie zažiť z vlastného rozhodnutia, je zriedkavé, že ním neprejde.

Najkrajším momentom na Ceste je, že ide o obrovský súbor nástrojov, ktoré sa každý dokáže naučiť a následne ich efektívne aplikovať vo svojom živote. Preto od roku 2012 organizujem semináre Cesty. Nie je ideálnejšie miesto ako sa s nástrojmi Cesty zoznámiť, reálne terapiu minimálne 3x zažiť, ako pod vedením samotnej autorky Brandon Bays, práve na semináry Cesta.