Vydedená pre lásku, časopis Šarm

Autorka knižných bestsellerov Brandon Baysová (63) prešla peklom rodinných drám.
Brandon Baysová je americká spisovateľka, ktorej knihy preložili do päťdesiatich jazykov a jej príbeh ide na dračku v miliónových nákladoch. Keď jej pred dvadsiatimi rokmi diagnostikovali nádor na maternici, vraj veľký ako basketbalová lopta, presvedčila lekára, aby odložil operáciu. Rozhodla sa vyliečiť sama. Hovorí, že využila múdrosť ľudského tela, poznatky z prírodnej medicíny, meditácie, výživy i z bylinkárstva a za necelých sedem týždňov jej tumor v tele zmizol. Na základe vlastných skúseností Brandon Baysová vytvorila Journey – Cestu, spôsob, ako odhaliť príčiny problémov a uzdravovať sa prirodzenou metódou.

Dokážeme sa vôľou a vedomím sami vyliečiť?

„Vedci zistili, že keď prežívame silné emócie a potlačíme ich, uvoľňujú sa nám do tela chemické látky. Tie vedú až do bunkových receptorov a zablokujú ich,“ vysvetľuje Brandon. Choroba v tele podľa nej prepukne zvyčajne na mieste, kde sú bunky zablokované. Lekárom sa nevyhýba. Každý rok chodí na kontrolu, kde jej urobia všetky potrebné analýzy. Lekári v nej vraj nevidia hrozbu. „Vedia, že im dodávam ďalší nástroj: ako účinne pracovať s emóciami.“

Skeptici nad tým krútia hlavou. Usmievavá Američanka, ktorá dnes žije v Anglicku, má však taký úspech, že so svojimi seminármi o liečbe tela, mysle a duše putuje po svete tristo dní v roku. Na Slovensko, kam prichádza raz či dva razy za rok, zavítala Brandon Baysová nedávno. Po prvý raz vo svojej kariére však neprišla pod Tatry pracovať, ale oddychovať. „Bola som blízko smrti, preto sa dnes teším z každého nadýchnutia,“ tvrdí Američanka, ktorá si na relax vybrala Rajecké Teplice. V kúpeľnom mestečku pri Žiline sme sa exkluzívne dozvedeli, že tumor v tele nebol to jediné, čo jej komplikovalo život...

Čo bolo v jej živote najťažšie? „Zhorel mi dom, manžel sa zaľúbil do inej ženy, odcudzila sa mi dcéra,“ hovorí Brandon

Rande svojakom

„Predkovia mojej mamy sa narodili v niekdajšom Rakúsko­­Uhorsku, v časti, ktorá je dnes Rumunskom. Stará mama bola úspešná operná diva, zvyknutá na lesk divadiel celej Európy.

Starý otec vlastnil ropné polia a pohyboval sa medzi elitou uhorskej politiky. So starou mamou sa stretli v Bukurešti v opere, no svoje deti sa rozhodli vychovávať ako ozajstní aristokrati, vo Viedni,“ opisuje Brandon. Žiadna romanca sa však nekonala. Dedo v pohnutých časoch rozpadu monarchie skončil vo väzení, kde ho zastrelili. Ani zďaleka však nešlo o poslednú rodinnú drámu.

„Mama bola nádherná a elegantná žena. Jej prvý muž však v povojnovom chaose takisto tragicky zahynul. Keď ho trafila guľka, niesol tajné dokumenty,“ pokračuje Brandon. Jej mama ostala sama s malým synom, no vybrala sa na súťaž krásy. Garde jej robil americký generál. „Uvidel ju môj otec, vtedy nadporučík americkej armády, ktorý slúžil v Rakúsku. Bol z mamy taký hotový, že jej pod stolom podal lístok s číslom svojej izby. Mamu to urazilo a papierik ukázala generálovi. No a otec bol ďalší v poradí, kto skončil v base,“ usmieva sa Brandon.


V Amerike trpela

Vojak čoskoro vyšiel spoza mreží. Doniesol mame kyticu kvetov a pozval ju na rande. Kúpil šampanské, sadli do džípu, no skončili v pohraničnej línii.

„Tam sa opil a spustil alarm. Zahúkali majáky, zapli sa svetlá, vybehli psy. A otec išiel z rande opäť rovno do chládku,“ usmie va sa Brandon. Odmeranosť jej mamy voči nápadníkovi napo­ kon zlomil vzťah jej syna k vojakovi. Ten si chlapčeka osvojil a v päťdesiatych rokoch minulého storočia sa rodina presťahovala do Ameriky. „Vo Viedni žila mama medzi aristokratmi. Všetci ju obdivovali. V New Yorku bol jej pôvod každému ukradnutý. Tu sa cenila práca, nie dobrý vydaj,“ poznamená Brandon.

V New Yorku jej rodina klesla do nižšej strednej triedy. Otec bol obyčajný chlap, ktorý nevedel naplniť mamine sny. „Napokon sa obesil,“ prekvapí nás spisovateľka. Najviac však ranila rodinu smrť jej staršej sestry Silvie. Utopila sa ako štvorroč ná. „Presne rok a deň po smrti Silvie som sa narodila ja. Mamin strach o mňa sa menil na zúrivosť. Keď mi padla bábika, zdvihla ju a hodila o stenu. Vy svetľovala to tým, že Silvia urobila jedinú chybu a už tu nie je,“ nadýchne sa Brandon Baysová.

Mame odpustila

Na univerzite sa Američanka zaľúbila do svojho profesora, no mama s jej vyvoleným nesúhlasila. Oznámila jej: buď ja, alebo on. Brandon odišla za volaním srdca. „V tom momente mi oznámila, že už nie som jej dcéra. Vydedila ma. Osem rokov som o mame nechyrovala. Balíky, ktoré som jej posielala,

sa mi vracali neotvorené. Stretli sme sa až na bratovej svadbe, ktorý si ma želal ako svadobný dar. Keď sme sa videli na sobáši, mama sa tvárila, že sa nič nestalo. Zomrela teraz v marci, mala skoro deväťdesiatšesť rokov Odpustila som jej už dávno. Nachádzať odpustenie, ktoré lieči, je súčasťou našej cesty,“ opisuje Brandon.

V Izraeli jedna zo žien na jej seminári utiekla vo chvíli, keď Brandon ukazovala, ako jej mama držala pri hlave sekáč na mäso. „Neskôr mi prezradila, že presne pred tromi rokmi zabil jej muž ich tri deti. Najstarší syn mal osem rokov. Od tých čias nespala jedinú noc. Na seminári prešla procesom, počas ktorého dostala zo seba množstvo jedu: ten jej bránil v emočnom uzdravení. Rok nato napísala knihu o odpustení,“ uzatvá­ ra autorka bestsellerov, ktorá chodí po zemi s otvoreným srdcom.

Dokázala zachrániť seba, teraz pomáha iným ľuďom dostať sa prirodzeným spôsobom z chorôb či zo životných kríz. Na Slovensko sa vráti v polovi­ci októbra, seminár bude mať v Bratislave.

Zdroj: časopis Šarm
Dátum: 2. mája 2017