Ukáž, čo cítiš!, časopis Emma

Ticho, neplač! Takto sa snažíme umlčať dieťa, ktoré kričí. Bojíme sa, že jeho krik vyrušuje okolie. A predstava, že nás ostatní odsúdia, nás často trápi viac ako príčina, prečo naše dieťa plače.
Zdroj: Emma
Dátum: marec 2016



Keď potom vyrastie, tento vzorec správania sa mu dostane hlboko pod kožu. Naučí sa, že emócie sú „dobré“ a „zlé“ a tie „zlé“ treba pred svetom ukrývať. Z okolia si odnesie, že keď je smutné, malo by sa zavrieť do izby, nikdy by nemalo plakať pred ľuďmi. Dieťa a časom i dospelý takto čaká kým sa mu emócie podarí s veľkou energiou potlačiť a s neutrálnym výrazom tváre sa vráti späť do každodenného sveta. Pritom si neuvedomujeme, že s tými „zlými“ potlačenými emóciami potlačíme aj tie ktoré sme si označili ako „dobré“. Už od detstva sme boli vedení k tomu, aby sme „zlé“ emócie potláčali. Každá krivda, bolesť, strach sa tak zakorenili a dlhé roky v nás rástli vlastným životom. V dnešnej dobe je už známe, že potlačené emócie môžu spôsobiť zdravotné problémy.

Čo hovorí lekársky výskum o emóciách a regenerácii buniek

Výskum Centra pre kontrolu chorôb v USA potvrdzuje, že 85% chorôb má emocionálny pôvod. Vôbec neprekvapuje, že nárast srdcových chorôb, rakoviny, depresie, astmy, syndrómu vyhorenia a mnohých ďalších chorôb sa objavuje práve v obdobiach stresu a nepohody. Naše emócie, myšlienky a slová ovplyvňujú naše telá a vplývajú na naše bunky, DNA a napokon na naše zdravie.

Dr Bruce Lipton, Candace B. Pert, Ph. D. a Deepak Chopra, M. D. ako aj mnohí iní na molekulárnej úrovni preukázali, že potláčanie emócií môže viesť k zablokovaniu jednotlivých bunkových receptorov. Tieto bloky potom bránia zdravej komunikácii medzi bunkami a to narúša mnohé telesné funkcie. Naopak, ak dovolíme pocitom voľne plynúť, bunkové receptory sa odblokujú a to pomáha udržať si zdravie.

Vaše emócie hrajú dôležitú úlohu vo vašom fyzickom zdraví

„Veda potvrdila, že keď prežívate silnú emóciu a potlačíte ju – napríklad, keď ľudia prežijú šok alebo traumu – v našom krvnom obehu sa udeje biochemická reakcia. Ak bunky zostanú zablokované na nejakom mieste určitý čas, naštartuje to chorobu.” Uvádza Brandon Bays, svetoznáma autorka v oblasti zdravia a osobného rozvoja.

K tomuto názoru sa pridáva aj uznávaná bunková biologička Dr. Candace Pert, ktorá potvrdila, že keď potlačíme emócie alebo problémy, ktoré máme a zametieme ich pod koberec, vytvorí to v tele chemickú reakciu, ktorá zablokuje naše bunkové receptory v určitých častiach nášho tela. Ak tieto bunky zostanú zablokované dlhodobo, existuje tu zvýšená pravdepodobnosť toho, že v týchto konkrétnych oblastiach, kde boli tie bunky zablokované sa vytvorí choroba.

Emócie prichádzajú prirodzene a našou úlohou je naučiť sa s nimi zdravo pracovať- prijať ich a otvoriť sa im a nechať ich prejsť naším telom, akoby sme boli iba ich pozorovatelia. Emócie totiž nie sú „dobré“ alebo “zlé“, to iba naša myseľ ich za také chce považovať. Množstvo psychosomatických ochorení má svoj pôvod práve v potláčaných emóciách- nevyriešených vnútorných pocitoch, ktorých sme sa báli príliš na to, aby sme sa im otvorili. Nebojte sa strachu, samoty, smútku, lebo aj najbolestivejšia emócia príde a potom zas odíde- trvá to len pár sekúnd alebo minút. Následne nastúpi pokoj a uvoľnenie. Naberte odvahu si uvedomiť a precítiť svoje pocity. Je potrebné sa naučiť pracovať s vašimi emóciami, uvoľniť skutočnú príčinu ich potlačenia a dostať svoj život do vyrovnaného stavu. Teraz je totiž ten najvhodnejší čas na to, aby ste boli šťastní!