Michal Andrejco: Zbavil som sa celiakie vďaka metóde Cesta, časopis Nový čas pre ženy

Do 28. roku života som denne užíval lieky, pretože ma od detstva trápila bronchiálna astma a alergie. Ako dieťa zo zdravotníckej rodiny som bol presvedčený, že na bežné bakteriálne ochorenia sú riešením antibiotiká.
Zdroj: Nový čas pre ženy
Dátum: 17. mája 2016

Michal Andrejco: Zbavil som sa celiakie vďaka metóde Cesta, časopis Nový čas pre ženy

Tráviace ťažkosti, ktoré sa začali objavovať po 18-ke, som nejaký čas ignoroval. Následkom toho bolo, že ma v roku 2001 vo vážnom stave hospitalizovali. Toto bol moment, po ktorom som bol rozhodnutý zistiť, čo sa so mnou deje. Dva roky na to mi diagnostikovali celiakiu. Mal som 22 rokov. Prvou voľbou bola bezlepková diéta, ktorá určité obdobie ukážkovo fungovala.

Žil som v strachu a zmenil sa na trosku

V roku 2008 však nastal zvrat a tráviace ťažkosti sa vrátili v omnoho intenzívnejšej forme, napriek tomu, že som bezlepkovú diétu nikdy neporušil. Absolvoval som sériu vyšetrení u špičkových lekárov i na zahraničných klinikách. Žil som v strachu. Z takmer 90-kilového zdravého chlapa som sa za pár mesiacov zmenil na 60-kilovú trosku. Výber jedla sa radikálne zúžil. Lekári mi určili ďalšie diagnózy: funkčnú poruchu žlčníka, chronický zápal žalúdka, tenkého i hrubého čreva, premnoženého Helicobactera Pylori a Candidu Albicans. V noci som bez hypnotík nezaspal, na istý čas som skončil na antidepresívach. Až v tomto stave som bol ochotný zahodiť predsudky a otvoriť sa akejkoľvek možnosti pomoci. Dostala sa mi do rúk kniha od Brandon Bays s názvom Cesta. Prečítal som ju za noc a vedel som, že toto je ultimátna odpoveď, po ktorej som už vyše roka pátral.

Objavil som svoje emočné bloky

Vyrazil som na seminár do Prahy. Moje prvé zažívanie tejto metódy mi prinieslo momenty, na ktoré ma nič nemohlo pripraviť. Po absolvovaní prvého zážitkového semináru som pochopil, že si môžem dovoliť byť emocionálny. Prvýkrát v živote som zažil emócie ako čistú energiu, ktorá prechádza celým telom. Pochopil som, že práve bloky nestrávených emócií - najmä tých tzv. zlých, ktoré sa človek snaží potláčať alebo ignorovať, môžu spôsobovať funkčné orgánové poruchy, ktoré u mnohých prerastajú do štrukturálnych porúch - teda medicínskych diagnóz.

V Indii som ukončil bezlepkovú diétu

Na jednotlivých seminároch Cesty som zažíval ďalšie a ďalšie hlboké uvedomenia a zbavoval sa dávno zabudnutých emocionálnych blokov. V roku 2011, dva roky po prvom stretnutí s Cestou, som cestoval do Indie, kde som sa rozhodol ukončiť bezlepkovú diétu. Odvtedy jem aj lepok, na ktorý nemám žiadne reakcie. Všetky výsledky lekárskych všetrení mám v norme. Som vďačným otcom troch detí, šťastným manželom a vediem MEDANTE - prvú kliniku celostnej medicíny. Cesta sa stala neoddeliteľnou súčasťou môjho života. Jednotlivé terapeutické nástroje aplikujem pravidelne ako psychohygienu. Aktívne využívam poznatky z Cesty pri práci, v rodine, v koučingu a, samozrejme, pri nekonečnom sebaspoznávaní.