Zdenko Hoschek

majiteľ portálu ZľavaDňa, absolvent akreditovaného programu Cesty

Vďaka svojej práci som sa stretol s dávnym známym Michalom, ktorý bol v tom období terapeutom Cesty. Vedel som, že mal v minulosti vážne zdravotné problémy, no keď som ho videl po niekoľkých rokoch, vyzeral úplne zdravo, bez akýchkoľvek ťažkostí.


Zaujímalo ma, čo je za tým a on mi začal rozprávať o Ceste. V tom období som trpel dlhoročnou nespavosťou. Vyskúšal som už rôzne spôsoby, ako sa jej zbaviť, nič však nezaberalo. Michal mi navrhol vyskúšať Cestu s presvedčením, že mi môže výrazne pomôcť s mojim problémom. Napriek tomu, že som bol veľmi racionálnym človekom a odmietal som dovtedy akúkoľvek ezoteriku, Michalovi som dôveroval. Fakty o jeho zdraví ma presvedčili do toho ísť a zažiť si to, o čom toľko rozprával.
 
Už po prvých 3 terapiach s Michalom so začal výrazne lepšie spávať. Dnes viem, že skrz moju nespavosť mi chcelo telo niečo povedať. Niečo nebolo v poriadku. Bol som rozbehnutý neskutočným tempom, za hranice môjho vlastného ja, toho, čo som bol schopný uniesť. Cesta mi pomohla teda veľmi v súkromnom živote, no zároveň obrovsky v pracovnom. Začal som viac vnímať veci, ktoré moju myseľ rozbiehajú a robia nekľudnou. Veci, z ktorých mám stres, strach a nepokoj, a kvôli ktorým som prebdel noci. Z pozície majiteľa a výkonného riaditeľa úspešnej firmy som mal na svojich pleciach obrovskú zodpovednosť. Preberal som však zodpovednosť aj za všetkých ostatných – ak niečo alebo niekto vo firme nefungoval, považoval som to za svoje zlyhanie. Vďaka Ceste som si začal tieto nezdravé presvedčenia uvedomovať a pracovať s nimi. Preorganizoval som svoj život, najmä ten pracovný. Pozíciu výkonneho riaditeľa som prenechal ľuďom viac kompetentným a ja som sa mohol začať venovať rozvoju firmy ako takej.
 
Na prvý seminár som sa dostal na začiatku roku 2014. Mal som z neho strach. Mal som strach z masy ľudí. Posudzoval som ľudí, ktorí tam boli, obzeral som si ich a nedôveroval im. Bol to strach z nepoznaného. Nič také som predtým neabsolvoval. No v momente ako začal seminár a prišla „na scénu“ autorka Cesty Brandon, celé to veľmi odľahčila a cítil som sa komfortnejšie. Seminár mi dal iný pohľad na veci, viac som precitol. Pre mňa boli dovtedy emócie tabu. Akúkoľvek emóciu som potlačil, dokonca niekedy aj tú pozitívnu. Hnev – hnevať sa je neslušné, tomu som sa vyhýbal. Strach – robil som všetko pre to, aby som ho potlačil, aby odišiel. Láska – vnímal som ju že je, no necítil som ju z hĺbky. Na seminári som pochopil, že emócie sú súčasťou nášho života a že môj prístup k nim nie je správny.
 
Ďalší seminár v pokračovaní bol seminár Manifestácia Hojnosti. Slováci sa boja hojnosti. Prirodzene si myslia, že keď príde niečo dobré v ich živote, musí prísť automaticky niečo zlé. Vďaka tomuto semináru som sa otvoril hojnosti vo všetkých smeroch a tu som sa aj rozhodol absolvovať celý terapeutický program.
 
Nemal som ambíciu byť terapeutom. Pre mňa bol celý program programom osobného rozvoja idúcim do úplnej podstaty človeka. Človek sa vyčistí od nezdravých foriem správania a presvedčení, od blokov, čistí si celý svoj život. Najlepšie biznisové a životné školenie, aké som zažil.
 
Na seminári Bez Ega som sa naučil vedomejšie komunikovať, čo sa výrazne prejavilo v mojej práci. Spoznal som enneagram a typy ľudí. Poznal som ich egá, ich hry, prečo sa ľudia správajú, ako sa správajú, vďaka čomu som vedel, ako k nim pristupovať.
 
Vďaka Ceste som začal vnímať a plne si uvedomovať, čo v živote mám a akú hodnotu to pre mňa má. Našiel som väčší pokoj. Pred Cestou som bol veľmi zaneprázdený a bol som z toho v strese. Dnes som stále zaneprázdený, ale ostávam pokojný. Nevplýva na mňa stres, neruší to moju radosť zo života.
S dokončením celého programu a absolvovaním ďalších dvoch pokročilých seminárov sa mi úplne dočistila moja nespavosť - spím 8 – 10 hod denne a spím ako poleno. Zmizol môj strach o firmu. Dôverujem životu, že to nejako zariadi.
 
Okrem všetkých spomenutých pozitívnych účinkoch Cesty na môj život sa výrazne zmenil môj vzťah s manželkou. Čas, ktorý som s ňou trávil som bol mysľou častokrát mimo. Rozmýšlal som nad robotou a nad tým, čo bude zajtra. Nevnímal som ju a dieťa a tým pádom som nebol schopný cítiť a byť vďačný za to, čo mám. Náš vzťah dostal úplne iný rozmer. Venujem im viac času a ten čas je oveľa kvalitnejší. Som v ňom prítomný a venujem sa im naplno.
 
Semináre a samotné procesy Cesty mi zmenili život a veľmi pomohli. Čo však musí isť ruka v ruke s tým, sú konktrétne činy a kroky, ktoré vo svojom živote zmeníte. Bez toho to nejde.